Krótki opis:

Największy portal randkowy w Polsce o nazwie sympatia powstał w 2013 roku z myślą o osobach poszukujących drugiej połówki. Rejestracji może dokonać każdy, kto ukończył 15 rok życia. Serwis szczyci się dobrymi wynikami w kojarzeniu par oraz organizacją warsztatów, spotkań, rejsów, czy imprez w gronie użytkowników. Stanowi to innowację, ponieważ sama nigdy wcześniej nie wiedziałam, że jakikolwiek portal zapewnia coś poza internetowym kontaktem. Mało tego, Sympatia cieszy się 1. Miejscem w rankingu serwisów randkowych, zorganizowanych przez miesięcznik „Komputer Świat”. Wskazuje to z pewnością na prestiż i profesjonalizm osób tworzących to miejsce w sieci. Ponadto do rejestracji zachęcają fragmenty historii miłosnych, które swój początek miały właśnie tam.

Warstwa graficzna: 10/10

Maksymalna ocena podyktowana jest prostotą strony i jej stonowanymi kolorami. Uwagi użytkownika w żaden sposób nie rozprasza pełna gama jaskrawych kolorów, a jedynie krótkie komunikaty oraz funkcjonalne menu. Wszystko to sprawia, że ogólny wygląd jest przyjemny dla oka i nienachalny. Otwierając poszczególne podstrony nic się nie zacina, wszystkie zakładki otwierają się płynnie i bez najmniejszych problemów. Wszystko to stanowi dla mnie ogromny plus, ponieważ cenię sobie sprawność działania stron internetowych. W przypadku, gdy dochodzi choćby do najmniejszych zacięć, natychmiast rezygnuję z ich przeglądania, gdyż najzwyczajniej szkoda mi na nie czasu. Na samym dole strony znajduje się 5 zakładek, a pod nimi po kilka odnośników do szczegółowych ich podstron. W ich zakresie użytkownik może lepiej poznać serwis, co sprawia, iż często decyduje się na rejestrację. Wiadomym jest, iż pierwsze wrażenie zawsze odgrywa najważniejszą rolę. W tym przypadku nie jest inaczej. Ciekawym rozwiązaniem dla osób mobilnych jest możliwość pobrania aplikacji na telefon, dzięki której wiadomości można odczytać w każdej wolnej chwili, bez konieczności dostępu do stacjonarnego komputera. Strona w pierwszym slajdzie zachęca oczywiście do rejestracji konta. Dla niezdecydowanych możliwe jest przejrzenie wszystkich slajdów, a na koniec ponownie pojawia się okienko rejestracji, wskazując przy tym korzyści wynikające z posiadania konta. Dobre posunięcie, aczkolwiek wystarczyłby tutaj jeden slajd, większa ilość staje się dość natrętna.

Łatwość obsługi: 9/10

Przed rejestracją łatwość obsługi jest bajecznie prosta. Wszystkie interesujące zakładki znajdują się na pierwszym planie. Najechanie na nie za pomocą kursora rozwija menu w pełni, dzięki czemu użytkownik ma możliwość zapoznania się z tematami, które go interesują. Po dokonaniu rejestracji stopień komplikacji jest równie niski. Strona jest intuicyjna, dobrze zaprojektowana, szybko można się jej nauczyć. Minusem jest tutaj jedynie fakt, iż wejście w poszczególny element menu wymaga kliknięcia w niego. Ponadto zakładka „Mój profil” znajduje się za nisko. Dla nowego użytkownika nie jest widoczne od razu, dlatego ma się wrażenie lekkiego pogubienia. Jednak po kilkukrotnym użytkowaniu można się do tego przyzwyczaić. Dlatego też na dłuższą metę nie sprawia większego problemu.

Funkcje – ilość i przydatność: 5/10

W zakresie funkcji portal oferuje oczywiście możliwość napisania do wybranej osoby wiadomości prywatnej. Jednak jest to możliwe dopiero po dokonaniu rejestracji oraz uzupełnieniu podstawowych danych w profilu. Przed zarejestrowaniem nie są widoczne nawet profile użytkowników. Pomocne może okazać się skorzystanie z wyszukiwarki, w której można wskazać interesującą użytkownika płeć, wiek oraz miejscowość oraz ewentualnie dopuszczalną odległość od niej. Jeżeli dana osoba wydaje się interesująca, można ją dodać do ulubionych. Na tym kończą się funkcje, z których każdy może skorzystać za darmo. Chcąc cieszyć się większą ilością możliwości portalu konieczne jest wykupienie konta premium. Wśród płatnych opcji użytkownik ma do wyboru konto premium na okresy: 365, 180, 90 lub 30 dni. Przy czym twórcy strony rekomendują 90-dniowy dostęp. Ceny wahają się od 3,98 do 16, 90 za 1 miesiąc. Oczywiście nie ma obowiązku wykupu opcji premium. Wśród darmowych funkcji znajdują się te najbardziej potrzebne, czyli dodanie interesującego użytkownika do grupy ulubionych, przeglądanie poszczególnych profili – bez ograniczeń, oraz korzystanie z przeglądarki. W przypadku skorzystania z 30 dniowego rozbudowanego dostępu do serwisu lista funkcji wzrasta. Wśród dodatkowych, płatnych 30-dniowych opcji znajdują się:

 • ukrycie reklam,
 • dostęp do polubień w serwisie Bingo!,
 • wyszukiwarka nowych profili,
 • rozmowy bez jakichkolwiek ograniczeń,
 • dostęp do listy odwiedzających,
 • przesyłanie nieograniczonej ilości oczek użytkownikom,
 • możliwość wysyłania prezentów,
 • skorzystanie z opcji „czarnej listy”

90-dniowy płatny dostęp umożliwia skorzystania z powyżej wskazanych funkcji, poza nimi możliwe jest także zablokowanie dostępu do profilu osobom, które nie umieściły własnego zdjęcia. 180 i 365-dniowe płatne konto dodatkowo pozwala decydować użytkownikowi o tym, kto może odwiedzić profil. W tym zakresie jestem rozczarowana, ponieważ darmowy dostęp umożliwia niewiele opcji, a kwoty, które należy uiścić w celu rozbudowy profilu nie są niskie. Dodatkowo nie będąc użytkownikiem premium cały czas wyświetla się komunikat zachęcający do zainwestowanie w ten rodzaj profilu. Przy dłuższym użytkowaniu staje się to uciążliwe.

Rejestracja konta

Tak, jak wspomniałam wcześniej w pierwszym slajdzie pojawia się okienko rejestracji. Należy uzupełnić login oraz adres e-mail. Istnieje możliwość zalogowania przy pomocy konta na Facebooku. Korzystając z drugiej opcji portal gwarantuje zachowanie pełnej dyskrecji oraz brak publikacji w imieniu użytkownika na jego tablicy.

Następnie użytkownik przenoszony jest do kolejnego etapu, gdzie należy ustanowić swoje hasło, które najlepiej by było ocenione na średni lub wysoki poziom bezpieczeństwa. Sprawdzana jest również dostępność loginu oraz ewentualne jego sugestie. W moim odczuciu wystarczyłaby tutaj w zupełności jednoetapowa rejestracja. Ta podwójna zabiera jedynie czas.

Kolejnym krokiem jest weryfikacja adresu e-mail, dzięki której możliwe jest pełne korzystanie z serwisu. Portal zachęca do tej czynności poprzez ukazanie zdjęć użytkowników, co potwierdza dużą ilość zarejestrowanych użytkowników.

Kolejnym krokiem jest uzupełnienie pozostałych danych, takich jak: płeć, data urodzenia oraz miejsce zamieszkania, a także zaznaczenie wszelkich potrzebnych zgód.

Tutaj kończy się już proces rejestracji, który i tak jest już za długi. Po potwierdzeniu profilu oczom użytkownika ukazuje się informacja przypominająca o zaletach ustawienia zdjęcia profilowego, oraz głównych zasadach jego umieszczenia. Krzyżykiem w prawym górnym rogu można zamknąć tę informację, lub od razu ustawienie wybranego zdjęcia. Chcąc oszczędzić czas można skorzystać ze zdjęć umieszczanych na Facebooku.

Następnie oczom użytkownika ukazuje się strona główna panelu. Tekst w czerwonej ramce przypomina o konieczności opisania swojego profilu, by umożliwić korzystanie z pełni funkcji portalu. Po lewej stronie można zapoznać się z aktualnościami, a po prawej z aktywnościami powiązanymi z konkretnym profilem. Na uzupełnienie profilu należy poświęcić dość długą chwilę, ale jest to jak najbardziej korzystne.

Poniżej pojawiają się propozycje nawiązania znajomości. Aby zawęzić krąg poszukiwań warto ustawić jak najbardziej zawężone preferencje. To bardzo duże ułatwienie, ponieważ dopuszczając myśl spotkania w cztery oczy, łatwiej spotkać się z osobą z niedalekiego otoczenia, niż zamieszkującą drugi koniec kraju.

Chcąc nawiązać z kimś kontakt, należy kliknąć w interesujący nas profil. Następnie, po prawej stronie znajduje się menu z dostępnymi opcjami. Darmowy dostęp umożliwia jedynie skorzystanie z trzech opcji.

Chcąc napisać wiadomość ukazuje się okienko, w którym można napisać dowolną treść. Możliwe jest również puszczenie oczka oraz dodanie do ulubionych, w celu łatwego odnalezienia osoby, której profil okazał się atrakcyjny. Dodatkowo portal podpowiada treść tekstów, czy pytań, od których można rozpocząć konwersację. Będąc użytkownikiem bez konta premium limit wiadomości, które możemy wysyłać wynosi 2. Troszkę mało.

Fajną opcją jest wykonanie testu, który umożliwia porównanie użytkownika do zwierzęcia. Następnie na tej podstawie wyświetlają się propozycje. Test jest krótki i przyjemny.

Portal umożliwia również sprawdzenie, kto odwiedził profil oraz przypomnienia sobie, kogo sami odwiedziliśmy

Bingo! Tak nazywa się (dostępna po akceptacji zdjęcia profilowego) funkcja (gra), która pozwala na odrzucenie kandydatury, która nie podoba się użytkownikowi.

Chcąc nawiązać rozmowę, możliwe jest wysłanie niedyskretnego pytania. Opcja ta może być początkiem miłej rozmowy, a w przyszłości początkiem czegoś poważnego. Jeżeli natomiast wysłanie takiego pyta

Jeżeli natomiast na wysłanie takiego pytania zabraknie odwagi, może warto wysłać prezent osobie, która się podoba? Dla użytkownika bez konta Premium można wysłać 1 prezent.

Dobrym narzędziem jest szczegółowa wyszukiwarka. Ustawiając konkretne preferencje łatwiej odnaleźć potencjalnego rozmówcę.

Użytkownik ma możliwość wyboru pytań, które zada swojemu rozmówcy. Dzielą się one na różne kategorie.

Chcąc zaimponować drugiej osobie można wysłać jej prezent. Oczywiście wiąże się z to z kosztem. Moim zdaniem – przystępnym.

W wolnej chwili można zapoznać się z historiami, które wzięły swój początek na portalu. Każdą opowieść można skomentować.

Oczywiście w każdej chwili użytkownik może zmienić swoje osobiste ustawienia oraz usunąć lub zawiesić konto.

Na sam koniec warto wspomnieć o fakcie zastosowania poszczególnych rozszerzeń, które stanowią niedrogą wersję konta premium. Jednorazowa opłata nie odstrasza.

Podsumowanie:

Ogólne wrażenia z portalu oceniam na średnie. O ile pierwsze wrażenie było pozytywne (recenzja miała być o wiele bardziej przychylna), tak drugie już nie do końca. Rejestracja może i jest bezpłatna, ale jednak w celu komfortu korzystania konieczne jest zainwestowanie w portal. A jednak nie każdy chciałby płacić za poznawanie nowych ludzi, a być może miłości (stąd też niektóre opinie negatywne dotyczą głównie tego aspektu). Dość męczące jest wręcz nachalne zachęcanie do skorzystania z konta premium.

PLUSY:

 1. Przejrzysta i nierażąca w oczy grafika,
 2. Czytelne i intuicyjne menu
 3. Dokładna wyszukiwarka,
 4. Duża baza użytkowników
 5. Możliwość wzięcia udziału w atrakcjach organizowanych przez administratorów portalu,
 6. Udostępnianie historii miłosnych z użytkownikami portalu w roli głównej, co stanowi najlepszą z możliwych reklam, oraz możliwość ich komentowania,
 7. Jednorazowe opłaty za rozszerzenie konta,

MINUSY:

 1. Brak próbnego konta premium – myślę, że wówczas użytkownicy wiedzieliby, czy warto zainwestować w ulepszenia konta,
 2. Zbyt wysokie ceny konta premium,
 3. Nachalne namawianie do rejestracji.