Swatka jest portalem randkowym istniejącym już od 2010 roku. Serwis powstał z myślą o samotnych osobach, które z braku wolnego czasu nie mają możliwości poznania miłości swojego życia w zwyczajny, tradycyjny sposób. Potęga Internetu jest ogromna, dlatego też wykorzystanie jej w słusznym celu jest główną misją tego portalu randkowego. Twórcy twierdzą, iż warto pomagać miłości na każdym etapie, zwłaszcza jeśli dotyczy ona tych mniej pewnych siebie i nieśmiałych w kontaktach międzyludzkich. Zgodnie z zapisem w stopce korzystanie z serwisu dostępne jest jedynie dla pełnoletnich osób.

Warstwa graficzna: 9/10

Wysoką ocenę zawdzięcza całokształtowi w tym zakresie. Przewodnim kolorem jest ten zbliżony do innego portalu o tym samym przeznaczeniu. Czcionka oraz podstrony zachowane są w kontrastowej lub tej samej kolorystyce, co ma niemały wpływ na ogólny wygląd całej strony. Zakładki otwierają się bez zarzutu, szkoda tylko, że nie w osobnym oknie wyszukiwarki. Strona główna nie przytłacza nadmiarem informacji, ani reklam, co oczywiście działa na plus portalu.

Łatwość obsługi: 8/10

Serwis oraz jego obsługa jest jak najbardziej intuicyjna. Mimo profesjonalnej odsłony na stronie nie pogubi się nawet nowy użytkownik, tak więc w tym aspekcie powinien mieć same dobre opinie. Podstrony zatytułowane są w sposób zrozumiały. Wrażenie bałaganu odnoszę jedynie w przypadku podwójnego menu po dokonaniu rejestracji. Zarówno górne, jak i dolne dotyczą zasadniczo konkretnego profilu, ale są rozdzielone na 2, i to w różnej kolorystycznej odsłonie. Z powodzeniem mogłyby być połączone w jedno, konkretne menu.

Funkcje – ilość i przydatność: 7/10

Nieco surowa ocena uzależniona jest od tego, iż podstawowa funkcja, jaką jest pisanie prywatnych wiadomości, jest płatna. Jest to bardzo ważny aspekt, którego recenzja niestety nie może pominąć. Nie ma tutaj ustanowionego limitu w ilości darmowych konwersacji, a zdecydowanie byłby przydatny. Jeżeli już jestem przy temacie konta premium, to różnica między nim, a kontem darmowym teoretycznie jest niewielka. Polega na możliwości nielimitowanego pisania wiadomości oraz posiadanie wglądu do listy osób, które zapamiętały nasz profil. W ramach płatnego konta wzrasta również limit dodawanych zdjęć – z 3 do 5. Konto można wykupić na 1, 3, 6 lub 12 miesięcy. Koszty kształtują się odpowiednio – 59, 33, 23.17 oraz 13.25 na 1 miesiąc. Istnieje ponadto możliwość jednorazowego zakupu konta. Koszt wynosi wówczas niemal 200 zł. Korzystając z ostatniej opcji konieczna jest pewność długotrwałego korzystania z serwisu, by inwestycja ta nie była pieniędzmi wyrzuconymi w błoto. Portal w zakresie płatności współpracuje z całkowicie bezpiecznymi serwisami, np. tpay. Płatności można dokonać również za pomocą przekazu pocztowego lub wypełnionego własnoręcznie przelewu bankowego. Konto premium tylko częściowo ułatwia kwestię pisania wiadomości. Aby dana osoba mogła odpisać na wysłaną wiadomość, konieczne jest zaproszenie jej do kontaktów VIP. Wysłaną wiadomość może odczytać każdy, ale tylko osoby z kontem Premium mogą na nią odpowiedzieć, chyba że osoba wysyłająca jest użytkownikiem ze statusem VIP. Rozwiązanie jest więc tylko częściowe. Zasady te ewidentnie mają na celu propagowanie i nakłanianie do korzystania z płatnych kont. W zakresie konta premium, istnieje jeszcze możliwość podarowania go danemu użytkownikowi.

Portal posiada dwie wyszukiwarki. Pierwszą jest ta podstawowa, gdzie wybiera się tylko płeć oraz region zamieszkania, ewentualnie dopuszczalną od niego odległość. Natomiast osoby bardziej wymagające i konkretne nierzadko chcą zawęzić krąg poszukiwań. Pomocna okaże się zaawansowana wyszukiwarka, za pośrednictwem której może odnaleźć się ktoś o zbliżonych, konkretnych preferencjach osobistych, np. stosunek do dzieci, palenia, czy też picia, lub zainteresowania.

Funkcją portalu, która skutecznie może pomóc w doborze odpowiedniego rozmówcy jest test na dopasowanie. W jego wyniku pojawia się 12 propozycji, począwszy oczywiście od tej o najwyższym procencie dopasowania. Myślę, że test jest jednak nieco przereklamowany, gdyż dobór wieku nie jest tutaj adekwatny do stawianych wymagań. Administratorzy zapewniają, iż test został skonstruowany tak, by na podstawie udzielonych odpowiedzi wybrać z bazy użytkowników osoby o możliwie najlepszym dopasowaniu. Szkoda tylko, że serwis wybiera użytkowników, którzy od kilku lat nie logowali się na portal. Na tym polu odczuwam niemałe rozczarowanie.

Jeżeli chodzi o funkcje, które można wykonać posiadając darmowe konto jest ich stosunkowo niewiele. Odpadają oczywiście wiadomości, co stanowi największe rozczarowanie. By zwrócić na siebie uwagę potencjalnego rozmówcy możliwe jest jedynie zapamiętanie profilu, wysłanie wirtualnego uśmiechu, buziaka, róży, pierścienia lub konta premium. Poza tym istnieje możliwość zaproszenia na kawę lub…przejażdżkę samochodem. O ile pierwsza opcja jest całkiem fajna, tak druga niekoniecznie. To zapewne zależy od osobistych preferencji. Użytkownik może być również dodany do czarnej listy. To z pewnością nie jest przyjemnym doświadczeniem, ale czasami koniecznym, by dać do zrozumienia, iż dana osoba nie jest mile widzianą osobą na profilu. Ciekawą opcją jest zakładka, w której znajdują się profile usunięte z wyników wyszukiwania. We wspomnianej zakładce można je przywrócić ponownie do grona wyszukiwanych profili.

Ponadto w jednej z zakładek można poznać wszystkie serwisy, których administratorem jest swatka.pl. Jestem pod pozytywnym wrażeniem i szkoda, że linki do tych portali są skrzętnie ukryte.

Ostatnią funkcją, o której chcę wspomnieć jest dział pomocy. Odpowiednio rozbudowany, znajduje się w nim wiele podpowiedzi na możliwie występujące pytania, czy wątpliwości. Odpowiedzi udzielone są w sposób wyczerpujący. Oczywiście administratorzy dopuszczają możliwość wystąpienia innych problemów, czy wątpliwości, wówczas zachęcają do napisania wiadomości pod wskazany adres mailowy, zapewniają ponadto, że odpowiedź zostanie udzielona w ciągu 24 godzin.

Ścieżka użytkownika:

Zaglądając na stronę główną użytkownik ma przed sobą wstępny zarys portalu. Widoczny jest banner zachęcający do rejestracji, pola logowania oraz wyszukiwarka z możliwością przejścia do bardziej zaawansowanych funkcji w tym zakresie. Poniżej pokazane są nowo zarejestrowane profile oraz te najbardziej popularne. Poniżej znajdują się opisy misji, bezpieczeństwa oraz zachęta do kontaktu z administratorami, w przypadku pytań lub ewentualnych trudności.

Otwierając jakikolwiek profil, natychmiast pojawia się okienko rejestracji. Faktycznie zajmuje ona niewiele czasu. Ostatnim krokiem jest potwierdzenie adresu mailowego.

Po dokonaniu potwierdzenia przychodzi czas na uzupełnienie najważniejszych kwestii, które zdecydują o tym, czy odnajdzie się osobę o podobnych preferencjach. Po wykonaniu czynności oczekuje się na akceptację moderatora.

W kolejnym kroku można uzupełnić profil o zdjęcia. By nie były konieczne poprawki w tym zakresie warto zwrócić uwagę na wymogi techniczne, które muszą być spełnione.

W kolejnym kroku uzupełnia się test psychologiczny, który ma być podstawą odpowiedniego dopasowania partnera.

Następnie portal ukazuje 12 najbardziej dopasowanych profili z ukazaniem procentowego podobieństwa.

Niestety, dopasowania wykonane są średnio. Dlaczego? Administratorzy dopasowali użytkowników, którzy nie odwiedzali portalu od…kilku lat. Trudno więc uwierzyć, iż jakikolwiek kontakt jest możliwy.

Rozpoczęcie pełnego korzystania z serwisu jest możliwe po dokonaniu pełnej aktywacji przed administratorów. Trwa to maksymalnie kilkanaście godzin.

Dowolny użytkownik może zostać dodany do ulubionych lub do czarnej listy. W drugim przypadku wiąże się to z brakiem możliwości pisania wiadomości.

Poza zmianami haseł, e-maila, czy innych ustawień możliwe jest również zawieszenie oraz usunięcie konta.

W górnej części strony głównej znajdują się informacje na temat ilości otrzymanych wiadomości, prezentów, odwiedzających osób oraz zapamiętanych profili.

Zaletą portalu jest rozbudowany dział pomocy. Niestety, odpowiedzi nie wyświetlają się po kliknięciu w odnośnik, a znajdują się pod wszystkimi pytaniami.

Portal posiada możliwość zakupu konta premium. Właściwie bez niego niemożliwe jest pisanie wiadomości, co moim zdaniem jest bardzo dużą niedogodnością. Koszt nie jest niski…

Jeżeli natomiast użytkownik ma inne problemy, niż którykolwiek wskazany w dziale pomocy, wystarczy, że wypełni formularz, w którym może go dokładnie opisać.

Rzadko spotykaną funkcją w portalach randkowych jest usuwanie użytkowników z ukazywanych wyników wyszukiwania. Tutaj jest to możliwe.

Bez konta premium nie jest możliwe sprawdzenia, kto dodał nasz profil do ulubionych.

Przeglądając portal w poszukiwaniu ciekawych opcji, warto zapoznać się z historiami miłosnymi użytkowników portalu. Potwierdzają efektywność serwisu randkowego.

Moją uwagę zwróciła również mapa serwisu, która wskazuje wiele innych, niewidocznych wcześniej portali randkowych z podziałem na mniejsze grupy, do których są skierowane. Otwierają się one w nowej karcie.

Podsumowanie:

Portal z pewnością przykuwa uwagę nowego użytkownika. Grafika jest przyjemna dla oka, zastosowanie stonowanych kolorów działa wyłącznie na korzyść, choć gdyby były jaśniejsze – nie zaszkodziłoby. Fajną opcją jest mapa serwisu, która jest pewnego rodzaju innowacją. Mogłaby być bardziej uwydatniona, gdyż tylko dokładne przeszukiwanie serwisu umożliwia jej odnalezienie.

Plusy:

  1. Przejrzysta, przyjemna dla oka grafika oraz ogólna kolorystyka,
  2. Mapa serwisu, która umożliwia odkrycie nowych miejsc na portalu przydatnych dla ludzi w każdym wieku,
  3. Maksymalnie rozbudowany dział pomocy, gdzie odpowiedzi są konkretne i przydatne,
  4. Test psychologiczny, który ma na celu pomoc w dopasowaniu partnerskim,
  5. Publikacja historii miłosnych, które wzięły swój początek na portalu,

Minusy:

  1. Dość wysokie ceny konta premium,
  2. Brak możliwości pisania wiadomości bez płatnego konta – tutaj przydałoby się ustalenie limitu darmowych wiadomości,
  3. Administratorzy nie sprawdzają przy dopasowaniu profili, które polecają – chodzi tutaj o osoby, które od kilku już lat nie odwiedzają portalu. Szanse na nawiązanie kontaktu są więc delikatnie mówiąc – znikome, o ile jakiekolwiek istnieją. Dobrym rozwiązaniem byłoby nie branie pod uwagę takich profili w przypadku dopasowań.